Haber

Macron, Şi’den Putin’e Zelenskiy ile müzakereye oturması için baskı kurmasını istedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’den, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile müzakere masasına oturması için baskı kurmasını talep etti.

Fransız basınında Elysee Sarayı’na dayandırılan haberlere göre, Macron, Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Zirvesi’nde Şi ile bir ortaya geldi.

Macron, “Putin’in gerilimi önlemesi ve müzakere masasına oturması” için gösterilen uğraşlara Şi’den katkı sunmasını istedi.

Şi’ye Fransa ve Çin’in Ukrayna’daki savaşa karşı kuvvetlerini birleştirmesi daveti yapan Macron, dünyada istikrar sağlanmasının Pekin’in yararına olduğunu ifade etti.

Macron, iklim gibi uluslararası meselelerin çözümünde de Çin’in takviyesinin yanı sıra Şi’den G20 gibi bir ortamda Ukrayna’daki savaşı durdurmak için baskı kurmasını istedi.

Çin ve Fransa ortasında bilhassa global ısınma konusunda iş birliğinin tekrar canlandırılması temennisini lisana getiren Macron, G20’de de bilhassa “orta sınıfın ekonomik refahı, karbon emisyonunun azaltılması ve iklim çeşitliliğiyle mücadele” konusunda kıymetli adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu