Ekonomi

Vatandaşlar sezonun son balığına rağbet ediyor

Denizlerde avlanma yasağı 15 Nisan’da başlıyor.

Balıkçılar artık büyük teknelere binemeyecek, mezgit, istavrit, barbunya, hamsi ve palamut avcılığı yasaklanacak.

Cafe balıkları tezgahlarda olacak

Balık tezgahları alabalık, alabalık, çipura, levrek gibi kafes balıklarıyla süslenecek.

Mezgit, istavrit ve barbunya popülerdir

Vatandaşlar, tatilin bitmesine kısa bir süre kala mezgit, istavrit ve barbunya gibi balıklara diğer balıklara göre daha fazla ilgi gösteriyor.

“Mevsim bitmek üzere olmasına rağmen çok çeşitli balık var”

Balık satıcısı Onurcan Köse, Samsun’daki tezgahlardaki balık çeşitliliğinin son günlerde devam ettiğine işaret ederek, şunları söyledi:

15 Nisan’da denizlerde avlanma yasağı başlıyor. Dönem bitmek üzere olsa da balık çeşitliliği devam ediyor. İstavrit 70, barbunya 50, mezgit 40, tirsi balığı 40, kefal 50, alabalık 60, alabalık 60, çipura 120, levrek 150, kalkan 300, kaya levreği 160, palamut 30 TL’den satılıyor. Fiyatlarımız diğer et ürünlerine göre oldukça uygundur. Vatandaşlar artık dönem biteceği için mezgit, barbunya ve istavrit gibi küçük balıklara da ilgi gösteriyor. 15 Nisan’dan sonra da tezgahlarda somon, alabalık, levrek, çipura gibi kafes balıklarının satışına devam edilecek.

“Balıkçı bu sezon gülümsedi”

Balıkçı İsmet Akpınar, 1 Eylül’den bu yana balık bolluğu ve çeşitliliği sayesinde balıkçıların mevsimi doyasıya yaşadığını belirterek, şöyle konuştu:

Bu yıl palamut bolluğu ile başlayan dönem hamsi bolluğu ile devam etti. Şimdi 2 tanesinin mevsimi geçti ama bir sürü balık daha geliyor. Vatandaşlar en çok mezgit, barbunya ve istavritin yanı sıra somon balığına ilgi gösteriyor. Balıkçılar olarak bu sezonki satışlardan oldukça memnunuz. Bundan sonraki dönemin de bu sezon kadar bol ve bereketli geçmesini temenni ediyorum.

Vatandaş fiyatları yüksek buluyor

Vatandaşlar ise balık fiyatlarının diğer et ürünlerine göre daha ucuz olmasına rağmen Karadeniz’de ve özellikle Samsun’da fiyatların biraz daha uygun olması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu